• 3 ledna, 2021
  • admin
  • 0

Covid 19 – FAQ

Jak infekce virem SARS-CoV-2 u dětí probíhá? 
Většinou bezpříznakově, občas jako infekce dýchacích cest, jako střevní a žaludeční potíže. Vážnější potíže rostou s věkem, již u starších školních děti se může manifestovat jako u dospělých – bolesti hlavy, horečky, dušnost. Ztrátu čichu a chuti mohou mít i děti menší, jen to většinou neumí popsat. 

Co dělat, když se objeví typické příznaky? 
Zůstat doma a vyléčit se. Když to stav dítěte dovolí, můžete zůstat doma a s námi léčbu konzultovat dle potřeby distančně. Pokud by se stav dítěte zhoršil (bolesti břicha, vysoké horečky, dechové potíže vyžadující poslech), domluvíme se na klinickém vyšetření (s ohledem na provoz ordinace většinou na konci pracovní doby za použití OOP). U dětí Covid 19 sám o sobě většinou nevyžaduje hospitalizaci, ale i dítě s probíhající Covid 19 infekci může dostat zánět slepého střeva, ledvin či angínu, proto je dobré sledovat a konzultovat průběh až do ústupu potíží. 

Jak se u dětí léčí? 
Jako každá jiná viróza. Na kašel se osvědčuje erdostein, sáčky lze koupit bez receptu a je možné je při dodržení dávkování 10mg/kg/den podávat už dětem cca od 2 let (½ sáčku), především proto, že jsou chuťově lepší než sirup. U menších příznakových dětí Bronchipret Sirup, Kaloba kapky. Na spaní kašel možno tlumit běžnými léky – Sinecod, Stoptussin nebo Levopront. U průjmu – vysadit laktózu, klidně i na 7-10 dnů, podat Tasectan nebo Smectu, probiotika, při bolestech bříška čaje proti křečím a nadýmání, simethicon. Podpora imunity – vitamíny C+D, zinek, imunoglukan. Pokud to počasí a PES dovolí, chodit ven, je tam přece jen o něco víc kyslíku než v bytě po Vánocích. Ač pozitivní, myslete pozitivně 🙂 

Jak postupovat po kontaktu dítěte s pozitivním člověkem? 
CO NEJDŘÍVE po kontaktu zahájit domácí izolaci, většina nakažených uniká přesně tímto časovým oknem. Během 5 dnů od jeho pozitivního stěru by vaše dítě měla vytrasovat hygiena. Ta vám dá instrukce, jak postupovat dál, a současně zadává žádanku na test, který by mělo dítě podstoupit optimálně mezi 5.-7.dnem od jeho posledního kontaktu s pozitivním člověkem. Pak mohou nastat následující situace :

  1. Pokud JE dítě NEGATIVNÍ, musí dodrzet izolaci 10 dnů od posledního rizikového kontaktu (vypočítáno z maximální inkubační doby) a můžete ji ukončit bez dalšího testu.
  2. Pokud JE dítě POZITIVNÍ a BEZ příznaků, musí být doma 10 dnů od JEHO pozitivního steru (myšleno datum odběru, nikoli obdržení výsledku).
  3. Pokud JE dítě POZITIVNÍ a MÁ příznaky, nebo se u něj objeví příznaky během 10 dnů od jeho pozitivního stěru, musí být doma po celou dobu trvání příznaků PLUS další 3 dny bez příznaků.
  4. Minimální délka izolace je  znovu deset dnů od jeho pozitivního stěru, maximální celková doba izolace od začátku příznaků, které se objevily během této izolace, je 3 týdny. Po této době by už údajně nemělo být pro okolí infekční, ani pokud je pozitivní a přetrvává mírný kašel, rýma, ztráta čichu, chuti. 
  5. Pokud je dítě jednou pozitivně testováno, nemusí absolvovat další stěr po dobu 3 měsíců od data jeho pozitivního stěru. 

Co když nám hygiena nezavolá? 
Tam je to spíše etická otázka. Je možné, že vám nevolali proto, že vaše dítě dotyčný pozitivní zapomněl udat jako kontakt, případně na KHS oznámil, že byl od dítěte v bezpečné vzdálenosti a oba měli roušky, případně jiné příčiny. Každopádně pokud si nejste jisti bezpečností kontaktu, platí pro vás minimálně morální povinnost 10 dnů jakési zvýšené obezřetnosti – s dítětem nikam nechodit, vyhýbat se ohroženým členům rodiny a přátel, používat respirátor, dezinfekci, a pokud máte možnost s ním zůstat doma, buďte doma.

Kdy MUSÍ dítě absolvovat stěr na Covid 19?
Obecně vždy, pokud vás k tomu vyzve KHS nebo Policie ČR. Pokud má typické potíže, aniž byste si byli vědomi rizikového kontaktu, k samotné domácí léčbě výsledek znát nepotřebujete, doma tak jako tak musí zůstat celou dobu léčby plus tři dny rekonvalescence bez akutních potíží. Ztráta čichu, chuti i únava může být dlouhodobá, i několik týdnů, proto se za akutní potíže považuje hlavně kašel, dušnost, horečka, náhlá ztráta čichu a chuti, bolest hlavy, průjmy, zvracení. Pokud by se stav zhoršil natolik, že bude nutná hospitalizace, stěr v nemocnici udělají ihned po přijetí a do jeho výsledku (pár hodin) k dítěti tak jako tak přistupují jako ke Covid 19 pozitivnímu pacientovi, takže není bezpodmínečně nutné znát výsledek stěru před nástupem. Od 4.1.2021 je opět v provozu Dětské oddělení UHN, kam je možné přijímat i děti s podezřením na Covid 19.

Co když stěr u dítěte odmítám?
Mimořádné opatření MZDR č. 40555/2020-1 ze dne 24.9.2020, kapitola II., odstavec 4 praví, že „v případě, že se nepodaří provést RT-PCR test v průběhu 10 dnů od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou, se karanténní opatření asymptomatických osob ukončí bez provedení testu za 14 dnů od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou“. Jelikož žádný další jiný podobný dokument od tohoto data vydán nebyl a jelikož v dokumentu není specifikován důvod, proč konkrétně by se nemělo podařit stěr provést, lze za takový důvod považovat i to, že dítě na test prostě neobjednáte. V takovém případě je ovšem povinností dodržet 14 denní izolaci místo desetidenní.

 Jak dlouho vydrží protilátky?  
Obecně 3 měsíce od pozitivního stěru. Nicméně již nyní jsou známy případy, kdy se lidé nakazili podruhé i v průběhu těchto 2-3 měsíců. Zvláště při náhodně zjištěné pozitivitě bez klinických potíží se může stát, že je dítě pozitivní proto, že se setkalo s malou dávkou viru, který test sice detekoval, ale toto množství nebylo schopno vyvolat tvorbu protilátek. Proto doporučuji respektovat pravidla ochrany před infekty obecně i po pozitivním testu. 

Kdo mi vystaví OČR? 
PLDD vystavuje OČR, pokud je dítě nemocné nebo pokud byla po kontaktu se spolužákem či pedagogem uzavřena třída nebo část školy. 
Škola vystavuje OČR v případě, že je uzavřeno celé vzdělávací zařízení nařízením hygieny.
U uzavření škol vládou nemusíte chodit pro žádné potvrzení, váš zaměstnavatel tuto informaci získává přímo prostřednictvím vládních opatření. 

Jak nebezpečný je virus pro děti? 
Dle dosavadních zkušeností je pro děti nebezpečný málo, smrtelné případy se v evropských zemích počítají v jednotkách. 

Proč musí dodržovat opatření i děti, když je to nebezpečné jen pro dospělé? 
Covid 19 má spoustu projevu a vlastnosti podobných chřipce. Liší se od ní ve dvou zásadních bodech – je mnohem infekčnější a onemocnění trvá mnohem déle než chřipka. 
Tyto dva faktory mají za následek to, že se v krátkém časovém úseku zahlcuje zdravotnictví pacienty, kteří by do nemocnice přijeli za běžných okolností v časovém rozmezí mnohem delším. Současně tito pacienti po přijetí do nemocnice vyžadují hospitalizaci po dobu 3-5x delší než u běžných infekčních onemocnění. Akutní lůžka jsou nastavena na jiný druh provozu a nyní se musí přizpůsobit stávající situaci, ovšem za cenu omezení neakutní péče, navíc je práce zdravotníků nepředstavitelně ztížena nutností dodržování velmi přísných hygienických pravidel a opatření, to vše za totální absence vidiny konce tohoto stavu. Trasování kontaktů, izolace nakažených a nemocných a vládní omezení běžného života mají jeden jediný úkol – TENTO NÁPOR SNÍŽIT. 
Přetížené zdravotnictví pak nemá personální kapacity na to, aby bylo schopno ventilovat pacienta po traumatu nebo uspat k akutní operaci – počet lůžek i ventilátorů můžete do značné míry navyšovat, ale lékaře a sestry k těm lůžkům a ventilátorům nenajdete. 
U dětí se bohužel stále považuje za velmi pravděpodobné, že virus přenáší, ačkoli nemají příznaky, proto je nezbytné těmto přenosům zabránit.

Bude možné děti očkovat? 
Všechny dostupné vakcíny jsou testovány pro použití ve věku od 17 do 85 let, pro mladší děti není žádná z vakcín dosud určena.